Jednym z najbardziej uniwersalnych warzyw ze względu na swoje właściwości odżywcze jest cukinia. Czy znasz właściwości cukinii?
Właściwości cukinii
Cukinia to cenny dar natury i wielki sprzymierzeniec w odchudzaniu. Zawartość wody i błonnika daje uczucie sytości i zmniejsza apetyt, co wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej. Do jej głównych właściwości należą:
- Posiada witaminę A, E, B i C. Świetne źródło antyoksydantów.
- Zawartość witamin A i C zmniejsza uszkodzenia oksydacyjne i wolne rodniki.
- Ma działanie moczopędne. Zwiększa produkcję moczu.
- Ma mniej kalorii niż dynia, tylko 15 kalorii na 100 gram.
- Posiada pektyny, celulozę, omega 3, karotenoidy.
Korzyści zdrowotne płynące z cukinii
Jest to warzywo bardzo łatwe do podania dzieciom, ponieważ jego smak i konsystencja sprawiają, że mogą się nim delektować, jednocześnie korzystając ze wszystkich jego właściwości. Z drugiej strony jest to jedno z warzyw, które nie jest tuczące. Jednak jego zalety nie ograniczają się do kontroli wagi, oto główne korzyści. Nie wiesz jak przyrządzić cukinię? Poznaj przepis na cukinię z farszem.
Obniża poziom cholesterolu
Warzywo to ma właściwości antyoksydacyjne i jest bogate w rutynę (rodzina flawonoidów). Chroni Cię to przed złym cholesterolem, gdyż obniża jego poziom i przeciwdziała ryzyku miażdżycy.
Dba o zdrowie kości
Cukinia posiada składniki odżywcze, które sprzyjają tworzeniu i wzmacnianiu kości, w tym żelazo, wapń, fosfor i magnez. Jest również niska w minerały takie jak cynk, sód, mangan, selen i miedź.
Kontroluje ciśnienie krwi
To pyszne i uniwersalne warzywo kontroluje poziom ciśnienia krwi. Dlatego osoby cierpiące na nadciśnienie mogą czuć się bezpiecznie spożywając cukinie. Posiada minerały, które regulują ciśnienie krwi.
Warzywo to dostarcza Ci dawkę potasu i magnezu, co pozwala na lepszą dystrybucję płynów ustrojowych, a także reguluje ciśnienie krwi, zmniejszając częstość występowania ostrego zawału serca.
Sprzyja florze jelitowej
Cukinia ma wysoką zawartość błonnika, który sprzyja zdrowiu jelit. Zalecana jest pacjentom z niektórymi problemami trawiennymi lub jelitowymi, takimi jak zapalenie żołądka i zaparcia.
Przeciwwskazania do jedzenia cukinii
To warzywo zapewnia wiele korzyści i nie ma skutków ubocznych. Mimo to dobrze jest nie nadużywać jej spożycia, pamiętajmy, że ma on dużo błonnika, który przeciwdziała zaparciom, ale nadmierne spożycie może powodować biegunki, zwłaszcza u dzieci.
Natomiast pacjenci z niewydolnością nerek powinni skonsultować się z lekarzem, aby określic, czy spożywanie jej jest wskazane, ponieważ ma właściwości moczopędne, które mogą powodować dyskomfort.